Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

BLOG

 • Kosova Muharebesi 1389

  Tarihi kaynaklara baktığımızda I. Kosova muharebesini anlatan çok fazla kaynak olmadığını göreceğiz. Osmanlı kaynakları genelde bu muharebeye diğer Bizans ve Sırp kaynaklarına göre daha aydınlatıcı ve gerçeklerle dolu kaynak olduğuna kanaat verebiliriz.

  05/09/2020
  Bazen tampon bölge, bazen köprü vazîfesinde Balkanlar

  Osmanlı’nın en uzun yüzyılında Balkanlar coğrafyasında yaşayan Müslüman ahali saldırılara göğsünü siper etmiş ve bu milletlerin İstanbul’u geçip Anadolu’ya kadar ilerlemesini önlemişlerdir. Balkan coğrafyasının Anadolu için tampon görevinde olması sayesinde son Haçlı ittifakı da böylece durdurulmuştur.

  02/09/2020
 • Tarihe yolculuğumuzu sağlayan yapılar : Müzeler

  Dünyanın en ünlü müzelerinde yüz binlerce eser sergilenmektedir. Dönem dönem kronolojik olarak sergilenen eserler, gelen ziyaretçileri her zaman büyülemeyi başarmışlardır. Müzeler sadece devletlerin değil, aynı zamanda milletlerin de hâfızalarını tâzelemektedirler.

  20/08/2020
 • ilk Arnavut Bilim Kadını : Sabiha Kasimati

  1912 yılında Edirne'de dünyaya gelen Arnavut bilim insanı, Sabiha Kasimati...

  15/08/2020
 • İNSAN OLMAK, İNSAN KALMAK

  “Sizinle savaşanlarla siz de Allah yolunda savaşın,
  fakat aşırılığa sapmayın; Allah aşırılığa sapanları
  sevmez” (Bakara Suresi, 190)

  08/08/2020
 • Bilinmesi Gereken 15 Bosnalı Yazar

  Sizin için seçtiğimiz 15 Bosnalı yazarı kısaca tanıtalım ve Bosnalı yazarların penceresinden beraber bakalım istedik.

  07/08/2020
 • Josip Broz Tito

  4 Mayıs 1980 yılında Lübliya’nadaki bir hastanede hayatını kaybeden Tito, geride kendisinden sonra asla bir arada bulunamayacak bir ulus bıraktı. Bu tarihte Yugoslavya sadece güçlü ve karizmatik liderini değil, aynı zamanda bir arada var olmalarını sağlayacak tek kişiyi de kaybetti. 4 Mayıs 1980 tarihinden sonra bölgenin kaderi kan ve gözyaşıyla yeniden yazıldı.

  04/08/2020
 • BOĞAZDA BİR GÜZEL  –  AYA SOFYA 

  Bosna-Hersek`in önemli medya basın kuruluşlarından Dnevni Ayaz 25 Temmuz 2020 tarihli gazetesinde Arkeolog ve tarihçi Adnan Muftarević`in yazısına yer verdi. Sizler için çevirisini yaparak yayınlıyoruz...

  27/07/2020
  Nazizm ve Büyük Sırbistan hareketi mukayesesi bağlamında Bosna soykırımı

  Hitler’in “Avrupalı ​​Yahudileri” ortadan kaldırmak için yola çıktığı müşterek suç girişimi ile Bosna-Balkan İslam’ını yok etmek için yola çıkan Karaciç ve Miloşeviç’in müşterek suç girişimi birbirlerine çok benziyor.

  25/07/2020
 • Müzeler Kütüphanelerin ve Arşivlerin tamamlıyıcısıdır

  Müzeler hemen hemen geçmişi eskiye dayanan bütün şehirlerde ve kentlerde bulunmakatadır.

  20/07/2020
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et