Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Zemun kalesi

174
Zemun kalesi
2020-04-21

Kanuni Sultan Suleymanın Belgrad kalesini fethetmeden önce, fethetiği Zemun kalesi...

Zemun kelsinin ilk defa kaynaklarda 9. yy. bahsedildiğini görmekteyiz. 10. yy. Haçlılar seferlerinde onlarin himayesine girmiştir. 12. yy. Zemun kalesi Macar krallığı ile Bizans arasında önemli bir nokta olarak değerlendirilmiştir. Bizans tarihçisi Yovan Kinamın verdiği bilgilere göre 1227 yılında, Zemun kalesi Macarlar tarafından alınır, ve Belgardın inşası için tuğlaları kullanılır.

cf3759b5-13bb-4559-a170-244aa7b03bdf
Osmanlılın bu kale ile ilk teması Belgrad Fethi esnasında olmuştur. 1521 de yapılan Belgrad fethi kuşatması esnasında Zemun teğmuz ayında Osmanlının himayesi altına duşmüştur. Orda buluan Macar kralı II Layoş Hunyadi kaçmak zorunda kalmiştir. Osmanlının bu kaleyi fethetmesi, yapılacak Belgrad fethi için büyük önem arzetmiştir. Zemun kalesi adeta Osmanlıya kapisını açmış, ve stratejik olarak, zemin hazırlamıştır.
Kale Osmanlıdan sonr tamamen harap duruma dönüşmüştür. Günümüzde ise Baroc tarzinda inşaedilmiş olan gözetleme külesi hala bulunmaktıdır. Günümüzde kinismi ile de Gradiş kule olarak bilinmektedir...

Araştırmacı-Tarihçi: Eldar Uka.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et