Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

ilk Arnavut Bilim Kadını : Sabiha Kasimati

174
ilk Arnavut Bilim Kadını : Sabiha Kasimati
2020-08-15

Sabiha Kasimati ilk Arnavut bilim kadınıydı. Aynı zamanda Enver Hoxhayla (Enver Hoca) liseden sınıf arkadaşıydı. Enver Hoxha döneminde asılsız iddialarla öldürüldü. Asıl sebebi ise söylentilere göre Enver Hoxhayla dalga geçmesiydi.

Kasimati_BalkanTour

Libohovalı Dr. Abdurrahman Kasimati ve Zehra Mbreshtani'nin ikinci kızları olan Sabiha Kasimati, ailesinin 1927'de Korça'ya (Korçë/Görice) yerleşmesi sonrası burada Fransızca ağırlıklı eğitim verilen Korça Lisesi'ne devam eder. Sınıf arkadaşlarından biri de Enver Hoca'dır.

Kasimati_BalkanTour2

Okuldaki tek kız öğrenci olan Kasimati, mezuniyetinin ardından Korça Kız Okulu ve Kavaja (Kavajë/Kavalye) Arnavut-Amerikan Tarım Enstitüsü'nde Ahlak, Fransızca ve Biyoloji dersleri verir. 1936'da devlet bursuyla gittiği Torino Üniversitesi, Biyoloji Bilimleri Fakültesi'nde eğitimini üstün başarı derecesiyle tamamlayarak, 1941 yılında doktora tezini verir ve Arnavutluk'a geri döner. Ne var ki, hem kişiliği hem kariyerindeki başarılarıyla, modern Arnavutluk tarihinde bir kadın bilim insanı olarak bir başarı hikâyesi olarak nitelendirilebilecek yaşamı 1945 sonrası farklı bir istikamete evrilecektir... Bilimler Akademi'sinde Prof. Selaudin Toto ile çalışmaya başlayan Kasimati, kısa sürede Enver Hoca ile ters düşen entelektüeller arasındaki yerini alır. Asıl dönüm noktası ise, 1951'de Tiran'daki Sovyet diplomatik temsilciliğine bomba konulması hadisesi olur. Kasimati, olaydan bir gün sonra, 20 Şubat'ta tutuklanır. 26 Şubat gecesi 21 Arnavut entelektüelle birlikte idam edilir. 39 yıl önce Meriç nehrinin kıyısında başlayan yaşamı, bir başka nehrin, Erzeni nehrinin kıyısında son bulur 40 yıl sonra... Kasimati, 1991 yılında iade-i itibarla "Ulusun Onuru" nişanına layık görülür... 2018 yılına gelindiğindeyse, Arnavutluk Doğa Bilimleri Müzesi'ne Sabiha Kasimati'nin adı verilir.

Kasimati_BalkanTour3

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et