Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Syenitsa (Senice) katliamı

174
Syenitsa (Senice) katliamı
2020-05-08

Syenitsa (Senice) şehri Osmanlı İmparatorluğun verdiği isimle Sancak Bölgesindeki şehirlerden biridir. Bölge konum itibariyle günümüzde Sırbistan ve Karadağ ülkeleri arasında tampon bölgededir.

Bu bölgenin, Novi Pazar, Syenitsa, Tutin, Novi Varoş, Priyepolye, Priboy şehirleri günümüzde Sırbistan Cumhuriyet’i sınırları içerisinde ve Akova, Taşlıca, Berane ve Plav şehirleri Karadağ sınırları içerisinde kalmaktadır. Bölge halkının yaklaşık %60’ı Müslümanlardan oluşmaktadır.
Bölge halkı tarihleri boyunca sürekli olarak bu iki ateş arasında kalmıştır. Diğer taraftan bu ülkeler hâkimiyeti altında kaldıkları 500 yıl içerisinde Osmanlının onlara zulmettiğini iddia etmektedirler. Diğer taraftan tarihi kayıtlara geçen Sırpların Boşnaklara uyguladığı 11 soykırım bulunmaktadır.


Bu soykırımlar, Sırpların 1804 - 1820 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğundan ayrılıp bağımsızlık elde etmek için ayaklandıkları tarihlerde başladı. Ayaklanmanın başarılı olabilmesi için ise sadece Osmanlıya ait unsurların bölgeden çıkarılması yeterli görülmemekteydi. Osmanlıya ait teşkilatla birlikte yerli işbirlikçi diye nitelendirilen Boşnakların ya din değiştirilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması gerekmekteydi. Bu amaçla sistematik olarak bölgedeki Boşnaklar katledilmeye ve malları yağmalanmaya başlandı. Ferdi yapılan zulümlerden başka şehirlerde ve köylerde toplu yağma ve infaz olayları, yani soykırımlar da yaşanmaktaydı. Bu soykırımlardan üçüncüsü, 6 Mayıs 1809 yılında yani bundan tam 211 yıl önce, Karadağlı Sırpların, Syenitsa’da Boşnaklara uyguladığı soykırımdır. Bu katliama dair ayrıntıları, kayıtları tutan Sırp tarihçi Antoniye Protiç’ten öğrenmekteyiz.
Şehir 1809 yılının Nisan ayında kuşatılmış ve şehrin komutanı Hacı Bey (Çaviç) ve Sırpların komutanı Kara Yorgi Petroviç ya da nam-ı diğer Karakorce arasında bir anlaşma yapılmıştır. Anlaşma şartlarına göre; şehir direniş göstermeden Sırplara teslim edilecek ve bunun karşılığında şehirde yaşayan Boşnak Müslümanların mallarına ve canlarına dokunulmayacak ve şehri güven içinde terke etmelerine izin verilecektir.

WhatsApp Image 2020-05-07 at 23-12-41
Anlaşma yapıldıktan sonra, kuşatmada kaleye sığınan 2500 Boşnak Müslüman, kaleden çıkar çıkmaz Sırpların saldırısına uğramıştır. Saldırıda; çocuk, genç, yaşlı 1 kişi hariç 2499 Boşnak Müslüman kılıçtan geçirilmiştir. O sırada olaylara tanıklık eden Antoniye Protiç kitabında şu ifadeleri kullanmıştır;


“"Syenitsa Şehri 23 Nisan'da kuşatıldı. Buradaki yaşananları yazmak çok zor ama gerçekleri de yazmak zorundayım. Karacorce Türklere kadın, çocuk ve bebekleri ile herkesin serbestçe şehri güvenli bir şekilde terk edebilecekleri için şeref sözü vermişti. Oysa ertesi gün sabah, Türkler şehirden çıkarlarken, Sabırsız Sırplar, şehrin boşaltılmasını beklemeden şehri yağmalamak için duvarlardan atlayarak kale içine girdiler. Karacorca mani olmaya çalıştı ama askerlerini durduramadı.
Türklerin üçte biri şehir dışına çıkmayı başarmıştı ama kalanlar, onlara saldıranlara ateş açmışlar ve Syenica savaş meydanında korkunç vahşet başlamıştı. Kadın, erkek demeden önlerine çıkan herkesi boğazladılar ve bu kan banyosundan tek bir Türk sağ çıkmadı. Yaya olarak yakalananların hepsi meydanda öldürüldü. Karakorce, kafaların kesilip Sjenica'ya geçit töreni için getirilmesini emretti. Ve böylece savaş bitmiş, kafalar getirilmişti. Hepsini dikecek direk bulunamadığı için geçit töreninde isyancılar elden ele dolaştırıldı. Öldürülenlerin tam sayısı 2.500 kişiden 1 eksik idi.”

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et