Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

SANDŽAK ULUSAL BAYRAK GÜNÜ

174
SANDŽAK ULUSAL BAYRAK GÜNÜ

SANDŽAK ULUSAL BAYRAK GÜNÜ

 

Sandžak Ulusal Konseyi'nin Novi Pazar'da yasadışı olarak kurulduğu 11 Mayıs 1991 anısına Sandžak'taki Boşnaklar 11 Mayıs'ı ulusal bayrağın günü olarak kutluyorlar.

Boşnak Ulusal Konseyi , Sandžak Boşnaklarının Sırbistan'daki en yüksek temsilci organı. 11 Mayıs 1991'de Sandžak Müslüman Ulusal Konseyi (MNVS) olarak kuruldu. 2003 yılına kadar Konsey, Boşnak Ulusal Sandžak Konseyi (BNVS) adı altında ve 2003'ten sonra Boşnak Ulusal Konseyi (BNV) olarak faaliyet gösterdi.

Sırbistan'daki Boşnakların bayrağı, Boşnak kimliğinin bir işareti olarak, ortasında üç zambak ve üç hilal olan kalkan şeklinde bir arması olan beyazdır zemin üzerinde simgelenir.

Sandžak Boşnaklarının marşı "Ja Sin Sam Tvoj" (Ben Senin Oğlunum)`dur.

Sandžak Boşnaklarının ulusal arması kalkan biçimindedir. Sol üst köşeden sağa çapraz olarak uzanan beyaz bir şeride bölünür. Sağ çapraz yarıda yeşil bir arka plan üzerinde sağda açık üç beyaz hilal ve mavi bir arka plan üzerinde sol çapraz yarıda, şeridin alt kenarının altına eşit olarak dağıtılmış üç altın sarısı zambak vardır. 

Mavi zemin üzerine altın zambakları olan kalkanın sol alt tarafı, Sandžak'ta Boşnakların yerliliğini temsil ediyor ve Avrupa kökenini simgeliyor. 

Yeşil bir arka plan üzerinde beyaz hilal ile kalkanın sağ üst tarafı Boşnakların İslami bağlılığını, Doğu İslam kültürünü ve Osmanlı geleneğini simgelemektedir.

Sandžak bayrağındaki beyazlık, Boşnakların tek bir bayrak altında komşulara karşı harekete geçmek için evrensel temel uzlaşma gerektiren barış, birlikte yaşama, hoşgörü ve nezaket fikrine sürekli bağlılığını yansıtmaktadır.

Sandžak Boşnaklarının ulusal sembolleri, 11 Mayıs 2004 tarihli Boşnak Ulusal Konsey Kararı ile belirlendi ve 23 Aralık 2005 tarihli Sırbistan Cumhuriyeti Konseyi Ulusal Azınlıklar Konseyi Kararı ile onandı. (Sırbistan Cumhuriyeti Resmi Gazetesi, No. 23 / 06).

Sandžak bölgesi, Bosnalı kral Tvrtko I Kotromanić tarafından fethedildiği 1377'den beri yer almaktadır. Osmanlılar 1396'da Bosna`yı feth ettikten sonra 1580'den itibaren Novi Pazar Sandžak, Bosnalı Paşalık'ın bir parçasıydı. Sandžak, 1878'de Avusturya-Macaristan işgalinden sonra bile Bosna-Hersek'in bir parçası olarak kaldı. 1908 yılında Bosna-Hersek ilhak edildikten sonra Osmanlı İmparatorluğu'na teslim edildi. Dört yıl sonra (1912) Sandžak, ilk Balkan savaşı sırasında Sırbistan Krallığı ve Karadağ Krallığı tarafından işgal edildi ve sonra kendi aralarında bölündü.

Yugoslavya Krallığı sırasında, Sandžak idari olarak Zeta Banovina'ya aitti. İkinci Dünya Savaşı sırasında, İtalyan yönetimi altında Karadağ'ın Bağımsız Devleti'nin bir parçasıydı ve daha küçük bir kısmı Arnavutluk'a eklendi. Savaşın sona ermesinden sonra, Sırbistan ve Karadağ'ın eski sınırları Yugoslavya Cumhuriyeti ve Mayıs 2006'dan sonra uluslararası sınırlar haline geldi.

Sandžak'ın tarihi merkezi, Saraybosna'nın da kurucusu olan Isa-beg Isaković tarafından kurulan Novi Pazar şehridir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et