Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Balkanın Doğasını Keşfedin

174
Balkanın Doğasını Keşfedin
2017-06-01

Balkanlar Yarımadası, Avrupa'nın büyük bir kısmını kapsayan ve kıtanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Sayısız tarihi kasabaları ve doğal güzellikleriyle en popüler turistik mekanlardır. Dağlardan sahillere, eski yapılardan lüks konaklama yerlerine kadar herkes için uygun bir şeyler var buralarda.

Sırbistan, Karadağ

Balkan Ekspres'in Balkanlar'da kolay bir şekilde seyahat edebilmeniz için bol seçenekleri vardır. Bir gezi düşünün, güzel bir eğlence hayatı olan modern şehir Belgrad'dan, Karadağ'da Adriyatik kıyılarında bulunan tarihi bir şehir olan Bar'a... Tren harika yerlerden geçiyor.

Neden gidilmeli?

Avrupa'daki en iyi tren rotalarından biri.

Nasıl gidilir?

Tren Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Türkiye'den geçmektedir.

Rila Manastırı, Bulgaristan

Rila Dağları'nda bulunan bu Doğu Ortodoks manastırı 10. yüzyılda kuruldu. Yılda yaklaşık 1 milyon turist çeken ülkedeki en popüler turistik yerlerden biridir.

Neden gidilmeli?

Kültürel ve tarihsel olarak önemli bir yer ve güzel mimarisi var. Manastır'dan dağlık manzaralara açılan harika manzaralara sahip.

Nasıl gidilir?

Rila Manastırı Sofya'dan sadece 117 km (73 mil) uzaklıkta. Başkentten ya da Blagoevgrad'dan otobüsle ulaşılabilir.

Vrelo Bune, Blagay, Bosna Hersek

Bu eşsiz doğallık ve mimari topluluk Buna nehri üzerinde bulunmakta. Blagay Tekkesi, 17. yüzyılda inşa edilmiş en ünlü manastırdır. Bu mekan aynı zamanda turistlere etkileyici manzaralı güzel bir doğa sunmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Tüm yıl boyunca, kasabada Akdeniz iklimi etkindir.

Aya Sofya, İstanbul, Türkiye

Başlangıçta 360 yılında Yunan Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiş, daha sonra cami olarak hizmet vermiş ve şimdiyse müze ve şehrin simgesi olarak işlev görmektedir. Aya Sofya kültürel, tarihi ve mimari olarak ünlü bir yapıdır. İstanbul'da bir kez de olsa mutlaka görülmelidir.

Nasıl gidilir?

Şehirin merkezinde bulunan ve girişi kolay olan bir müze. Otobüsle, trenle, metroyla ve hatta vapurla bile gitmek mümkün.

Ohri, Makedonya

Bu tarihi şehre adını veren kristal berrak zümrüt yeşili bir gölün kıyısına kurulmuştur. Kasabada çok sayıda antik kilise ve manastır bulunmaktadır. Hatta yılın her bir günü için 365 tane küçük kilise vardır. Ohri, UNESCO tarafından Kültür ve Tabiat Dünya Mirası olarak ilan edildi.

Ne zaman gidilir?

Yazın hava sıcak ve çeşitli festivaller olduğunda gidebileceğiniz harika bir doğası olan dinlenme yeri.

Dubrovnik, Hırvatistan

Akdeniz'in en popüler turistik yerlerinden biri olmanın yanı sıra, Dubrovnik aynı zamanda tarihsel önemi nedeniyle UNESCO tarafından korunmaktadır. Şehirde görülmesi gereken çok sayıda yer vardır: teleferik ile harika mimariler keşfetmek, yaz festivallerine katılmak, yelkenli yapıp sahillerde dinlenmek mümkün.

Neden gidilmeli?

Çok güzel sahilleri ve dinlenme tesisleri olan tarihi ve kültürel bir şehirdir.

Meteora, Yunanistan

Ekileyici bir yapı olan altı Doğu Ortodoks Manastırları, dağlık arazide yükselen uzun kumtaşı sütunların üzerine inşa edilmiştir. Manastırlar 9. yüzyılda bölgede yaşayan rahipler tarafından yapılmıştır.

Ne zaman gidilmeli?

Burada hava yarın çok sıcak, kışın ise çok soğuk. Gitmek için en iyi mevsim sonbahar ve ilkbahardır.

Nasıl gidilir?

Volos'tan Kalampaka'ya arabayla, otobüsle veya trenle gidilebilir.

Bled Gölü, Bled, Slovenya

Ülkenin Jülyen Alpleri'ndeki en gözde ve popüler turistik rotalarından biridir. Sadece gölü güzel değil aynı zamanda Bled adasında 17. yüzyılda yapılan kilise de etkileyicidir. Gölün kenarında Ortaçağ'dan kalma Bled kalesi bu eşsiz panoramaya ev sahipliği yapmaktadır. Güzel bir doğası, tarihi mimarisi ve en meşhur turistik mekanlardan biri olduğu için mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

Nasıl gidilir?

Bled Gölü başkent Lubliyana'dan 55 km, Lubliyana Uluslararası Havaalanı'ndan ise sadece 35 km uzaklıktadır.

Sveti Stefan, Budva, Karadağ

Ada etkileyici Adriyatik kıyısında yer alan büyük bir tesistir. Sveti Stefan'ın yumuşak pembe kumlu plajları, kristal berraklığında suyu ve kıyı şeridi üzerinde dağınık şekilde konumlanmış tarihi köyleri vardır. 1970 yılında ünlüler ve hatta Hollywood yıldızları arasında favori mekan oldu.

Ne zaman gidilmeli?

Kasaba Akdeniz iklim kuşağına düşer. Hava tüm yıl boyunca hafiftir.

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan

Bütün Avrupa'nın çarpıcı turkuaz göllerine, şelalelerine, mağaralarına ve dağlarına sahip en ünlü parklarından biridir. Yürüyüş parkurları parkı keşfetmek isteyen ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Ne zaman gidilmeli?

En favori mevsim yazın, ama kışın donmuş gölleri ve şelaleleri de görmenizi öneriyorum.

Nasıl gidilir?

Zagreb, Zadar ya da Split'ten otobüsle gidilebilir. Şoföre söylediğiniz zaman sizi tam girişinde bırakacaktır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et